Czy w Tunezji obowiązuje kara śmierci?
W tunezyjskim prawodawstwie występuje kara śmierci. Od lat toczy się doskusja w tej sprawie pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami kary śmierci.
Kodeks karny Tunezji mówi, iż kara śmierci powinna być wykonywana przez powieszenie. Jeżeli kobieta skazana na karę śmierci jest w tym momencie w ciąży wykonanie wyroku jest odroczone do porodu.
Za co grozi kara śmierci w Tunezji?
Łącznie istnieje aż 54 przepisy prawne, które przewidują karę stosowanie kary śmierci. Kara Kara śmierci w Tunezji grozi m.in.
- za udział w atakach terrorystycznych i zorganizowanych grupach terrorystycznych,
- za szpiegostwo i ataki na bezpieczeństwo kraju,
- za zamach stanu,
- za zabójstwo z premedytacją,
- za gwałt ze szczególnym okrucieństwem lub na osobie poniżej 10 lat.
Kara śmierci zasądzana jest od lat głównie w przypadka popełnienia zamachów terrorystycznych.
Za wyznawanie innej religii, za noszenie krzyżyka, za zmianę wiary nie obowiązuje kara śmierci.
Czy wyroki kary śmierci są egzekwowane?
Pomimo tego, iż wciąż są ogłaszane wyroki kary śmierci, nie są one wykonywane, na podstawie moratorium na wykonywanie egzekucji. Ostatni taki wyrok został wykonany w 1991 roku, kiedy to zostało straconych 5 osób. Zamiast tego skazańcy odsiadują dożywocie.
Sprawa Rahmy Lahmar
We wrześniu 2020 roku temat kary śmierci wrócił na tapet w Tunezji ze zdwojoną siłą. W piątek 25 września znaleziono zmasakrowane ciało Rahmy Lahmar w rowie przy autostradzie łączącej Tunis z zamożną dzielnicą La Marsa. Aresztowanie domniemanego mordercy natychmiast wywołało falę nienawiści, a wielu Tunezyjczyków domagało się jego „powieszenia”. Trzy dni później Kais Said – prezydent Tunezji, podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ opowiedział się za przywróceniem kary śmierci. Wywołało to nie małe oburzenie, jednak w praktyce nic się w tej kwestii nie zmieniło.
W 2014 roku po uchwaleniu nowej konstytucji część społeczeństwa była bardzo rozczarowana tym, iż nie zrezygnowano z tego rodzaju kary. Istnieje kilka stowarzyszeń jak np. Tunezyjska Liga Praw Człowieka (LTDH) czy Organizacja przeciwko torturom w Tunezji (OCTT), które walczą o to aby usunąć karę śmierci z kodeksu karnego Tunezji.
Źródła: kodeks karny Tunezji, Amnesty International, https://www.courrierinternational.com/revue-de-presse/polemique-en-tunisie-le-president-veut-retablir-la-peine-de-mort