No dobrze, udało się. Twój Tunezyjczyk dostał wizę, przyleciał do Polski. I teraz pytanie co dalej? Co zrobić, żeby został? Daj mi dwie minutki i przeczytaj ten artykuł a będziesz wszystko wiedzieć.
Podstawowe informacje o uzyskaniu pobytu w Polsce
Aby Tunezyjczyk (lub Tunezyjka) mógł zostać dłużej na terenie Polski niż czas otrzymanej wizy musi się starać o pobyt czasowy, którego dowodem jest karta pobytu. Wszystkie dokumenty wraz z wnioskiem należy złożyć w trakcie trwania wizy najpóźniej w ostatnim dniu. Znów należy przygotować plik dokumentów i umówić się na spotkanie na którym należy złożyć dokumenty. Obecnie termin spotkania można uzyskać internetowo. Uzyskując pozwolenie na pobyt w Polsce ze względu na związek małżeński z obywatelem polskim cudzoziemiec od razu uzyskuje dostęp do rynku pracy ale tylko w Polsce. W przypadku pierwszej karty do czasu otrzymania jej cudzoziemiec nie może podjąć legalnej pracy, chyba że przyleciał na wizie z celem nr 21 lub wnioskował również o pozwolenie na pracę, oraz nie powinien opuszczać terenu Polski, gdyż całą procedurę począwszy od wizy będzie musiał zaczynać od nowa. Jeśli oczekuje na kolejną kartę tymczasową lub stałą a wcześniejszej skończyła się ważność obcokrajowiec może nadal pracować u tego samego pracodawcy ale nie może podjąć nowej pracy i znów nie powinien wyjeżdżać.
Jakie dokumenty są potrzebne?
W wyznaczonym terminie złożenia wniosku obcokrajowiec stawia się w Urzędzie ds. Cudzoziemców gdzie przedstawia następujące dokumenty:
- wypełniony formularz wniosku i jego kopia,
- 2 lub 4 zdjęcia,
- ubezpieczenie medyczne,
- kopia całego paszportu (od pierwszej strony – okładki do ostatniej),
- akt potwierdzający tytuł prawny do lokalu w którym zatrzymał się Tunezyjczyk np. umowa najmu, akt własności,
- akt małżeństwa,
- kopie dowodu osobistego obywatela polskiego,
- opłatę skarbową w wysokości 340 zł, (karta pobytu stała – 640 zł).
i składa odciski palców. Urzędnik który przyjmuje wniosek sprawdza wszystkie dokumenty i wbija w paszport pieczątkę, dzięki której Tunezyjczyk może przebywać legalnie na terenie Polski po zakończeniu wizy do czasu uzyskania karty.
Dalsza procedura…
Kolejnym krokiem jest wizyta straży granicznej lub dzielnicowego. Jeżeli straż graniczna nie zastanie nikogo pod adresem podanym we wniosku najpewniej udadzą się do sąsiadów aby wypytać o cudzoziemca.
Następnym możliwym krokiem jest wywiad. Obydwoje małżonków otrzymują wezwanie na spotkanie na którym są wypytywani o te same rzeczy. Jeżeli partner nie zna polskiego powinien pojawić się z tłumaczem. W niektórych urzędach wymagają tłumacza przysięgłego, a w innych wystarczy, że tłumaczem będzie znajomy który przetłumaczy wszystko po angielsku. Pytania jakie można się spodziewać to począwszy od podstawowych informacji np. jak się poznaliście, po pytania co ostatnio robiliście skończywszy na intymnych, na które ja osobiście bym się nie zgodziła. Przykładowe pytania jakie my otrzymaliśmy przy procedurze uzyskania pobytu stałego znajdziecie tutaj na moim funpage’u.
Obecnie ze względu na dużą ilość wniosków oczekiwanie na kartę to kilka miesięcy do nawet ponad roku. W niektórych urzędach obowiązuje już system gdzie możecie logując się na swoje konto sprawdzić na jakim etapie znajduje się sprawa. Urząd ma obowiązek powiadomić petenta o przedłużającej się sprawie i powodzie zwłoki.
Podczas odbierania decyzji należy okazać dowód opłaty karty pobytu – 100 zł. Po kolejnych mniej więcej 3 tygodniach – miesiącu od odebrania decyzji, można w końcu odebrać kartę pobytu czasową lub stałą. Warto zostawić sobie dokument przyznania decyzji pozytywnej, ponieważ niektórzy pracodawcy chcą potwierdzenia legalnego pobytu w postaci decyzji a nie karty.
Karta pobytu ze względu na związek nieformalny
Podobnie jak w przypadku wizy i przy pozwoleniu na pobyt w Polsce nie jest potrzebne małżeństwo. Można także uzyskać pobyt ze względu na związek nie formalny. W tym przypadku procedura jest bardzo podobna jak w przypadku związku małżeńskiego. Należy przedstawić dokumenty, które zaświadczą, że para prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. A więc dobrze by było aby umowa najmu była na obie strony lub by w umowe było zaznaczone, że partner mieszka u nas. Środki na utrzymanie. Może być spisana renta umowa nie musi być notarialna. Ubezpieczenie na stronie polisarium do karty pobytu min rok.
Stała karta pobytu
Najczęściej pozwolenie na pobyt wydają na rok bądź 3 lata, w przypadku pozwolenia na pobyt stały otrzymuje się kartę na 10 lat po których trzeba tylko wymienić kartę. Przy kolejnej karcie tymczasowej lub staraniu się o kartę stałą należy złożyć te same dokumenty oraz przechodzi się tą samą procedurę. Warunkiem uzyskania pozwolenia na pobyt stały na terytorium Polski jest pozostanie w związku małżeńskim z obywatelem polskim przez minimum 3 lata oraz przez okres minimum 2 lat przebywać nieprzerwanie na terytorium Polski. Karta pobytu może zostać wydana z adresem zamieszkania (lecz wtedy należy okazać potwierdzenie zameldowania) lub bez.
Jeśli przydał Ci się ten materiał, możesz postawić mi wirtualną kawkę dzięki buycoffee.to