Mouled czyli święto narodzin proroka Mahometa w Tunezji

Mouled to obchody narodzin proroka Mahometa. Chociaż wg islamu ten dzien nie ma statusu święta to w Tunezji i tak jest świętem państwowym. Co roku data zmienia się i przesuwa o około 10 dni, zgodnie z miesiącami księżycowymi. Dokładną datę ogłasza mufti Tunezji.

Tradycje w Tunisie

W Tunisie w meczecie Zitouna w centrum tuniskiej mediny zbierają się tłumy wiernych by zaśpiewać wiersz „Al Hamzia” do muzyki skomponowanej przez Cheikha Brahima Riahiego. Wiersz napisany przez Imama „Charfeddine Mohamed El Boussiri” został doceniony przez samego Proroka Mahometa. Opowiada życie proroka Mahometa w 456 wersetach. 

Assida Zgougou

W tym dniu Tunezyjczycy przygotowują świąteczne danie. W zależności od regionu to danie może się nieznacznie różnić, ale najbardziej popularna jest assida zgougou. To budyń z nasion szyszek sosny Aleppo, która w naturze występuje w krajach morza śródziemnego. Deser dekoruje się różnym orzechami: pistacjami, migdałami, pinii, orzechami laskowymi. Inni tego dnia przygotowują inne desery assida: assida fozdok (krem pistacjowy), assida befriwa (krem z orzechów laskowych), assida bidhaassida tmar (krem daktylowy), assida louz (krem migdałowy) czy assida jeljlen (budyń sezamowy). Smak jest ciekawy i oryginalny… wg moich kubków smakowych smakuje jak…ziemia.

Festiwali kulturowo-religijny w Kairouan

W Kairouan – mieście w centralnej Tunezji, czwartym najświętszym mieście islamu, zaraz po Mekce. Medynie oraz Jerozolimie obchody narodzin Proroka to istny festiwal, który trwa nawet tydzień.

W przeszłości mieszkańcy Kairouan przygotowywali to święto z miesięcznym wyprzedzeniem. Ulice medyny, mauzolea, meczety i marabuty pomalowano Jir arbi (tlenkiem wapnia), a ściany udekorowano wielobarwnymi dywanami. Uroczystość trwała tydzień, aż do następnego piątku „jemaât el Mouled”, kiedy mieszkańcy miasta, którzy po wyjeździe swoich gości udawali się do mauzoleum „sayed sahbi”, aby odmówić Fatihę i składać życzenia.

Obecnie tradycje trochę się zmieniły jednak nadal święto jest celebrowane z pompą. Można wziąć udział w pokazach śpiewu sufickiego i pieśni liturgicznych z udziałem zespołów tunezyjskich i zagranicznych, konferencjach poświęconych życiu Proroka, dniach zabaw z zespołami soulamia, wystawach wyrobów rękodzieła artystycznego, targach, konkursach poetyckich, konkursach czytania Koranu i degustacji assidy i makroudh, z którego słynie Kairouan. Wieczorem uroczystość koncentruje się w Wielkim Meczecie – Okba, gdzie odbywa się oficjalna ceremonia sponsorowana przez głowę państwa, rozpoczynająca się odśpiewaniem wersetów z Koranu i poprzedzona przemówieniem religijnym wygłoszonym przez pierwszego imama.

Możecie życzyć Tunezyjczykom z tej okazji życienia – Mouled Mabrouk.

Źródła: kairouan.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner