Święto Ofiarowania czyli Eid Al Adha w Tunezji

Eid Al Adha jest to najważniejsze święto dla muzułmanów, nie bez powodu Tunezyjczycy często mówią na to święto Eid Kebir czyli wielkie święto. Eid Al Adha to święto ruchome, przypadające 2 miesiące po zakończeniu Ramadanu.

Dlaczego muzułmanie świętują?

Święto to upamiętnia ofiarę Ibrahima (Abrahama) i jego posłuszeństwo wobec Boga. Ibrahim miał oddać w ofierze Bogu swojego syna Izmaela. Bóg jednak widząc jego oddanie pozwolił mu zamiast syna poświęcić i złożyć w ofierze barana.

Przygotowania do świąt

Już kilka dni przed tymi świętami panuje ogromny ruch w sklepach, bazarach, na ulicach a zwłaszcza w środkach komunikacji publicznej. Każdy chce ten wyjątkowy czas spędzić w gronie rodziny stąd pociągi czy louage pękają w szwach. Tłum panuje również na targach gdzie można kupić barana czy krowę. Koszt młodego barana zależy od rejonu kraju, wielkości zwierzęcia czy też jej rasy, odmiany. Jednak zawsze jest to spory wydatek i niestety nie każdego stać na takie koszta. Osoby których nie stać na zakup barana, kupują np. część zwierzęcia albo inne tańsze (na pewno nie świnie).

Jak wyglądają święta?

W dniu pierwszego święta mężczyźni przeważnie idą do meczetu wcześnie rano, aby modlić się i wysłuchać kazania, podczas gdy kobiety zostają w domu. Po powrocie z meczetu głowa rodziny dokonuje uboju rytualnego zwierzęcia. 1/3 mięsa zostaje dla rodziny, kolejna 1/3 część mięsa zostaje przekazana ubogim a ostatnią część oddaje się krewnym. Każdy kawałek mięsa jest wykorzystywany do przygotowania mnóstwa potraw. W ruch idzie kanoun czyli tradycyjny tunezyjski grill wykonany najczęściej z terakoty. Jest to też czas kiedy rzeźnicy mają pełne ręce roboty, wielu ludzi woli aby zwierzę zostało zabite profesjonalnie przez rzeźnika bo po prostu się nie zna i nie chce męczyć niepotrzebnie barana. Święta to też czas dla rodziny, kiedy wspólnie zbiera się cała rodzina i biesiaduje. Niektórzy też w czasie świąt odwiedzają groby najbliższych. Z okazji tego święta muzułmanie składaja sobie życzenia mówiąc – Eid Mubarak a w Tunezji typowo Aidik Mabrouk do jednej osoby lub Aidkom Mabrouk do wielu osób.

Kontrowersje związane z tym świętem

Chociaż powinno się zabić zwierzę zgodnie z zasadami islamu, które określają konkretnie w jaki sposób powinno się zabić zwierzę okazując mu szacunek i by zrobić to tak aby jak najmniej zadać mu bólu, niestety wielu Tunezyjczyków zapomina o tym, a może nie mają świadomości. Niektórzy kupują zwierzęta nawet tydzień wcześniej i do czasu świąt dzieci bawią się nimi, robią sobie z nimi zdjęcia i zakładają im odzież. Zwierzęta są przetrzymywane na ciasnych balkonach/patio/skrawkach ogrodu. Jedno zwierzę jest świadkiem śmierci drugiego. Sam ubój również bywa przeprowadzany nie zachowując zasad uboju rytualnego, np. używając do uboju nie odpowiednio zaostrzonego noża. Pamiętajcie jednak, że nie każdy Tunezyjczyk w taki sposób postępuje.

Dla wyznawców innej wiary już sam sposób uboju jest kontrowersyjny, ponieważ jest uważany za niehumanitarny.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.instagram.com/tunezja.mojemiejscenaziemi/profilecard/?igsh=MTE2aTRzOGoyMTA2Zw==
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner