Henna jest częścią kultury krajów Afryki Północnej od czasów starożytnych. W Tunezji znana jest również i chyba obecnie bardziej popularna inna pasta – harkous, której początki możemy szukać już starożytnej Tunezji. Jej początki sięgają powstania Kartaginy, ważnego imperium na Morzu Śródziemnym.
Henna właściwa
Henna składa się wyłącznie ze zmiażdżonych liści lawsonii dzięki czemu powstaje zielony proszek mieszany z wodą bądź olejkami czy sokiem z cytryny. Powstała pasta daje barwę od pomarańczowego do brązu, ostateczny kolor henny zależy od wielu czynników. Henna jest trwalsza niż harkous, ma specyficzny, ostry zapach. W Tunezji lawsonia rośnie na południu kraju, najpopularniejszą jest henna z obszaru Gabes. Henna to nie tylko barwnik do tymczasowych tatuaży stosuje się ją również do barwienia włosów, brwi czy rzęs. Ma też zastosowania lecznicze.
Czym jest harkous/nakcha?
Harkous to mieszanka kilku składników m.in. galasów, goździków, kory orzecha włoskiego, kadzideł czy tlenku żelaza. Ugotowana na małym ogniu na węglu drzewnym w małym, stożkowatym naczyniu z terakoty – zliziya, stopniowo zamienia się w coś w rodzaju nieco lepkiej, czarnej cieczy, przyklejającej się do boków naczynia. Następnie pozostawia się go do ostygnięcia i wtedy można wykonywać piękne, delikatne, czarne wzory.
Kiedy i jak wykonuje się tymczasowe tatuaże?
Henne czy harkous wykonuje się z okazji wielu uroczystości, świąt czy imprez. I chociaż w innych krajach henna jest zarezerwowana dla pań to w Tunezji mężczyźni również w pewnych sytuacjach malują dłonie henną. W Tunezji henna to symbol płodności, szczęścia małżeńskiego,ma odpędzać jednocześnie złe oko, zazdrość i zemstę. Jednym z dni imprez ślubnych jest dzień dedykowany hennie, gdzie panna młoda i jej towarzyszki ozdabiają swoje dłonie, stopy a czasami nawet i inne partie ciała. Kobiety malują wewnętrzną stronę dłoni oraz podbicie stóp henną, natomiast na grzbietach dłoni oraz stóp wykonywane są różne geometryczne, kwiatowe wzory lub berberyjskie symbole jak fibula czy ryba. Również panu młodemu podczas uroczystości ślubnych malowany jest najmniejszy palec u dłoni.
Również będąc na wakacjach można skorzystać z usług pań specjalizujących się w tego typu usługach i wrócić do domu z piękną pamiątką na dłoniach. Jednak jeśli chodzi o harkous przed wykonaniem malowideł sugeruje sprawdzić czy coś nie uczula ponieważ chociaż rzadko to zdarzają się alergie.