Wojsko w Tunezji – obowiązek służby wojskowej oraz stan sił zbrojnych
Służba wojskowa obowiązuje każdego Tunezyjczyka pomiędzy 20 a 35 rokiem życia. Jednak już w wieku 18 lat może dobrowolnie zgłosić się do wojska. Chętnych na ochotnika dobrowolnie zgłosić się jest niewielu. Tunezyjczycy, którzy zgłaszają się do regionalnych centrum poboru zostają poddani:
- badaniom lekarskim w celu ustalenia ich zdolności do wykonywania służby wojskowej,
- testom psycho-technicznym.
Pobór może zostać odroczony lub kandydat może zostać zwolniony z tego obowiązku. Pobór kandydata może zostać odroczony na rok w przypadku gdy:
- Brat znajduje się już w wojsku,
- Ojciec jest czasowo niezdolny do pracy,
- Żyje z owdowiałą bądź rozwiedzioną matką,
- Studiuje,
- Sprawuje opiekę nad niezamężną siostrą bądź bratem (braćmi) poniżej 20 roku życia uczącymi się,
- Sprawuje opiekę nad rodzeństwem będącym pod opieką sądu,
- Jeżeli przebywa i pracuje za granicą (poniżej 28 r.ż.).
Mężczyzna może zostać zwolniony z poboru jeżeli:
- Uzna się go medycznie za niezdolnego do służby,
- Jest niezbędny dla utrzymania rodziny,
- Jeżeli ma 28 lat i pracuje zagranicą ,
- Istnieje jeszcze jedna możliwość gdzie mężczyzna odbędzie służbę wojskową przez 15-25 dni a za resztę okresu wypłacić rekompensatę finansową.
Szkolenie trwa rok a w tym czasie kursanci mają zapewnione zakwaterowanie, jedzenie, odzież, opiekę medyczną a także żołd w wysokości – 100 lub 200 dt/miesięcznie. Rokrocznie szkolonych jest ok. 30 000 osób.
Tunezyjskie Siły Zbrojne
Wojsko tunezyjskie składa się z trzech głównych formacji: armii, sił powietrznych i marynarki, oraz sił specjalnych. Tunezyjskie Siły Zbrojne zostały utworzone 30 czerwca 1956 roku zaraz po ogłoszeniu niepodległości przez Tunezję. Najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych jest urzędujący prezydent republiki.
Tunezyjskie Siły Zbrojne nie są potęgą militarną – obecnie to 73 wojsko na świecie wg prestiżowego rankingu Global Fire Power. Ilość żołnierzy czynnych w tunezyjskim wojsku to ok 90 000. Środki na cele wojskowe przekazywane z budżetu to 1,7% PKB na początku lat 90., następnie sukcesywnie spadały by tuż przed rewolucją w latach 2008-2010 osiągnąć poziom 1,29% PKB. Znacząco jednak wzrosły (do nawet 2,9%) od 2015 roku, kiedy Tunezja nie dawała sobie rady z terroryzmem. Głównym celem tunezyjskiej armii jest zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego w państwie, ochrona granic Tunezji oraz pokojowe misje w ramach interwencji ONZ. Wojsko tunezyjskie niejednokrotnie brało udział w misjach pokojowych, głownie na terenie Afryki. Głównymi wyzwaniami wojska są obecnie wojna domowa w Libii, działania muzułmańskich ekstremistów oraz zapewnienie bezpieczeństwa granicy z Algierią czy ochrony infrastruktury przemysłu wydobywczego. Wojsko odegrało istotną rolę podczas rewolucji w 2011 roku w obaleniu Ben Alego. Po rewolucji zaufanie do wojska w Tunezji wzrosło.

Żołnierz, który chciałby się pobrać z cudzoziemką musi uzyskać zgodę zwierzchników. Jednak najczęściej w takiej sytuacji odchodzi ze służby albo kończy związek.
Kobiety w tunezyjskiej armii
Mimo, iż obowiązkowy pobór zarezerwowany jest tylko dla mężczyzn nie oznacza to, iż w tunezyjskim wojsku nie ma kobiet – Tunezyjki od 1976 mogą zaciągnąć się do wojska zawodowego. W 2003 przymierzano się do obowiązkowego poboru również Tunezyjek, jednak prawo nie zostało jednak zatwierdzone. Tunezyjki można znaleźć zarówno w siłach lądowych, morskich jak i powietrznych i często zajmują wysokie stanowiska. Od 2017 roku mogą Tunezyjki brać udział w misjach pokojowych tunezyjskiego wojska w charakterze obserwatorów. 2020 roku odsetek żołnierek w armii wynosił 6% w stosunku to ilości mężczyzn, a w klasie oficerskiej było to już 12%.
Źródła: https://www.africanchallenges.com/tunisie-la-participation-des-femmes-dans-linstitution-militaire/